Nowosądeckie Dni Recyklingu i Czystego Powietrza

W niedzielę 2 października 2022 roku, w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu zorganizowaliśmy drugą już edycję Dni Recyklingu i Czystego Powietrza. Akcja miała zachęcać mieszkańców do poprawnego segregowania odpadów oraz oszczędzania zasobów naturalnych.

„Frania Recykling, cztery żywioły i Ekodancing”

O tym, że uczyć można się również przez zabawę, przekonali się widzowie spektaklu pt. „Frania Recykling, cztery żywioły i ekodancing”, którym rozpoczęła się nowosądecka edycja Dni Recyklingu.

 

Razem z tytułową Franią Recykling i czarującą Kroplewną, przenieśliśmy się do bajkowego miasteczka, w którym mieszkańcy musieli nauczyć się ekologicznych i przyjaznych środowisku naturalnemu zachowań. Śledząc perypetie bohaterów, można było zobaczyć konsekwencje lekkomyślnych lub niewłaściwych nawyków związanych z pozbywaniem się zużytych i niepotrzebnych przedmiotów.

Aby zapobiec katastrofie ekologicznej, aktorzy Teatru Katarynka pozwolili najmłodszym widzom wziąć aktywny udział w spektaklu. Podczas wspólnego poszukiwania metod ochrony środowiska naturalnego, przeprowadzone zostały eksperymenty naukowe i badania, którym towarzyszyły efekty specjalne w postaci wybuchów konfetti, ulatujących baniek czy kolorowych iskier.

Jedyny na świecie - zespół Recycling Band

Z kolei niedzielny wieczór dedykowany był dorosłym uczestnikom Dni Recyklingu. W Amfiteatrze Parku Strzeleckiego można było usłyszeć muzykę w wykonaniu nietypowego zespołu Recycling Band. Wyjątkowość grupy polega m.in. na tym, że ich muzyka wykonywana jest na własnoręcznie skonstruowanych instrumentach. Co więcej, głównym materiałem służącym do ich przygotowania są zwyczaj.. odpady.

 

Przez cały dzień Nowosądeckim Dniom Recyklingu towarzyszyły również pokazy filmowe i animacje. Dla dzieci zorganizowane zostały liczne konkursy i zabawy, podczas których można było otrzymać upominki w postaci drobnego sprzętu elektronicznego, kubeczków reklamowych, książeczek oraz innych gadżetów edukacyjnych.

Organizatorem akcji był Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA. Partnerem - Prezydent Miasta Nowy Sącz oraz lokalna firma ciepłownicza - MPEC Nowy Sącz. Wydarzenie realizowane było przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu, w ramach Sądeckiej Jesieni Kulturalnej.