Warsztaty ekologiczne z Panem Sprzątalskim

Jak pozbywać się zużytych opakowań z plastiku? Co może powstać ze skoszonej trawy? Dlaczego segregujemy odpady? Razem z Panem Sprzątalskim szukaliśmy odpowiedzi na powyższe pytania, w ramach warsztatów ekologicznych zorganizowanych dla przedszkolaków z gminy Trzebnica.

Według danych GUS w 2021 roku wytworzyliśmy w Polsce 13 674 tys. ton odpadów komunalnych. To o 4,2% więcej niż w roku ubiegłym¹. Tymczasem zużyte przedmioty z gospodarstw domowych, ze względu na swoją różnorodność, należą do grupy odpadów, które szczególnie trudno zagospodarowywać. Stąd tak ważna jest znajomość zasad ich prawidłowego pozbywania się.

W ramach współpracy z Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej TRZEBNICA-ERGO Sp. z o.o., zorganizowaliśmy dla przedszkolaków spotkania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców gminy Trzebnica.

 

Tematem warsztatów były zasady właściwego segregowania odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Przewodnikiem po regułach prawidłowego oddzielania odpadów nadających się do recyklingu od reszty zużytych przedmiotów, był Pan Sprzątalski - animowana postać projektu edukacyjnego organizowanego w ramach naszej kampanii Włącz Eco Wyobraźnię.

Przygody Pana Sprzątalskiego były dla przedszkolaków okazją do sprawdzenia swojej wiedzy o tym, do jakiego pojemnika należy wrzucać niepotrzebny kartonik z papieru, pusty słoik po dżemie czy zużyte opakowanie po jogurcie.

Na szczęście wszystkie zagadki Pana Sprzątalskiego zostały przez przedszkolaków prawidłowo rozwiązane i na zakończenie spotkania mogliśmy wręczyć dzieciom pamiątkowe nagrody za doskonałą znajomość zasad segregowania odpadów.

 

¹ Ochrona środowiska 2022, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2022.