JAK POPRAWNIE SEGREGOWAĆ ODPADY ZE SZKŁA?
Produkty szklane są często spotykane w naszych domach. Butelki, słoiki, szklanki, lampy, lustra oraz tysiące innych artykułów ze szkła wykorzystujemy niemal codziennie. Warto wiedzieć, że część z tych produktów, stając się odpadami, można ponownie wykorzystać. O jakich odpadach mowa i jak poprawnie się ich pozbywać?
Z właściwościami użytkowymi szkła trudno polemizować. Ten kruchy, a jednocześnie najtrwalszy materiał, znany był człowiekowi od stuleci i znajdował zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach życia.
W naszych domach doceniamy go szczególnie za to, że doskonale chroni produkty i nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne. Będąc nieprzepuszczalnym dla powietrza i innych gazów, pomaga zachować świeżość i smak używanych przez nas produktów.
Chętnie sięgamy po szklane opakowania, gdyż można je wykorzystywać wielokrotnie i nawet po wielu latach użytkowania możemy mieć pewność, że nie dotknie ich korozja lub inna zmiana właściwości.
Jednak szkło to nie tylko doskonałe opakowanie, ale również szereg innych produktów, które znajdziemy w naszych domach. Ze szkła produkowane są m.in. szklanki, lampy, lustra, dzbanki, karafki, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz inne masowo wykorzystywane produkty.
Gdy staną się już niepotrzebne
Niestety pomimo tego, że szkło jest jednym z najtrwalszych materiałów, od czasu do czasu w naszych domach przedmioty z niego wykonane stają się odpadami, których z różnych powodów postanawiamy się pozbyć.
Od 1 lipca 2017 roku w Polsce zasady pozbywania się z odpadów ze szkła pochodzących z gospodarstw domowych (oraz z innych materiałów, takich jak papier, tworzywa sztuczne, metal oraz odpadów biodegradowalnych) określa Jednolity System Segregacji Odpadów.
Możliwość ponownego wykorzystania i błędy w segregowaniu
Jednym z głównych powodów, dla których odpady ze szkła należy segregować jest możliwość ich recyklingu i ponownego wykorzystania do produkcji nowych przedmiotów. Co więcej, w porównaniu do innych odpadów, szkło w trakcie przetwarzania zachowuje niezmiennie swoje właściwości i można go wykorzystywać niemal w nieskończoność.
Niemal, ponieważ…
Czasami w trakcie pozbywania się odpadów ze szkła z naszych domów, popełniamy błędy, które powodują, że odpady te przestają być cennym surowcem, który można poddać recyklingowi. O jakich błędach mowa?
- Wśród najczęstszych pomyłek, które się nam przytrafiają, jest wyrzucanie odpadów ze szkła do niewłaściwego pojemnika. Niestety nie wszystkie odpady wykonane z tego materiału nadają się do recyklingu, jak również nie wszystkie zużyte przedmioty, które kojarzymy ze szkłem są rzeczywiście szkłem (np. talerze, kubki, doniczki).
- Pozbywając się zużytego słoika czy butelki, wykonanych ze szkła, warto również pamiętać, że procesom recyklingu nie służą zanieczyszczenia, takie jak środki chemiczne, piasek czy kamienie.
- Warto również usunąć znajdujące się na szklanym opakowaniu zakrętki, kapsle oraz wieczka.
Jak poprawnie pozbywać się odpadów ze szkła?
Podstawową wskazówką, która powinna nam ułatwiać segregowanie odpadów ze szkła powinna być dla nas informacja, że do pojemnika na tego rodzaju odpady wrzucamy wyłącznie szklane OPAKOWANIA, czyli
- szklane butelki i słoiki po napojach i żywności,
- szklane opakowania po kosmetykach.
Odpadów szklanych innych niż szkło opakowaniowe nie wrzucamy do pojemnika na odpady segregowane m.in. z tego powodu, że do ich produkcji mogły być użyte dodatki, które wymagają użycia odrębnych technologii przetwarzania.
Czego nie wrzucać?
Aby zatem nasza segregacja odpadów ze szkła była skuteczna, pozwalała odzyskać cenne surowce i oszczędzać naturalne zasoby Ziemi, trzeba pamiętać o tym, żeby do pojemnika na odpady opakowaniowe ze szkła NIE WRZUCAĆ takich przedmiotów jak:
- szkło stołowe – żaroodporne,
- ceramikę, doniczki, fajans i porcelanę
- znicze z zawartością wosku,
- żarówki i świetlówki (!),
- szkło kryształowe,
- nie opróżnione opakowania po lekach, olejach, rozpuszczalnikach,
- termometrów i strzykawek (!),
- monitorów i lamp telewizyjnych,
- szyb okiennych i zbrojonych,
- szyb samochodowych,
- luster i witraży.
Do którego pojemnika?
Na koniec warto wiedzieć, które pojemniki (lub worki) są przeznaczone na nasze opakowania ze szkła.
Zużyte i niepotrzebne butelki, słoiki i inne szklane opakowania wrzucajmy do pojemników w kolorze ZIELONYM, (powinny być oznaczone napisem SZKŁO). Przy czym czasami na terenie niektórych gmin może funkcjonować podział na szkło kolorowe (pojemnik zielony) oraz szkło bezbarwne (pojemnik biały).
Amalia Gajec
Źródło:
- Jak segregować?, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac (dostęp: 31.07.2024 r.).
- Gieracki D., Sekrety recyklingu szkła, Świat Szkła, Wydane 11/2011.
- Kuśnierz A., Stłuczka szklana. Kłopotliwy odpad czy cenny surowiec?, Świat Szkła, Wydane 01/2011.
- Czego nie wyrzucać do kosza ze szkłem? – tajniki recyklingu szkła, Miki Recykling, https://youtu.be/r27eFFIyh48?si=punRtbK6eaIYF58x (dostęp: 31.07.2024 r.)