Święta w stylu eko
Boże Narodzenie to dla wielu z nas czas wyjątkowy. Jednak warto pamiętać o tym, aby podczas przygotowań do jego nadejścia, nie wytwarzać sterty dodatkowych odpadów, a te które już powstały - właściwie segregować. Podpowiadamy co zrobić z rozbitą bombką lub jak się pozbyć zepsutych lampek choinkowych?
Choinkowe dylematy
Jednym z ważnych symboli Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Zastanawiając się nad jej zakupem, mamy do wyboru wersję sztuczną lub żywą. Dbających o środowisko naturalne powinien przekonać argument, że produkcja sztucznych choinek związana jest z wykorzystywaniem szeregu zasobów naturalnych Ziemi, w tym również energii i wody.
Pozbywając się takiej choinki, w zależności od jej rozmiarów, możemy wrzucić ją do kontenera na odpady zmieszane (gdy jest mała) lub odwieźć do PSZOKU-u. Niestety plastiku, z którego wykonana jest sztuczna choinka nie da się poddać recyklingowi, stąd korzystniejszym dla środowiska naturalnego wyborem będzie zaopatrzenie się w choinkę naturalną.
Uprawiane w specjalnych szkółkach żywe choinki są biodegradowalne i mogą posłużyć do produkcji kompostu. Niepotrzebne już drzewko, pozbawione wszelkich ozdób, możemy pozostawić obok brązowego pojemnika, w dniu odbioru tego rodzaju odpadów lub zawieźć je do PSZOK-u.
Z kolei jeśli zdecydujemy się na choinkę w pojemniku z ziemią, wówczas po świętach możemy posadzić ją w swoim ogrodzie. Wcześniej, w trakcie świąt warto jednak zadbać o dobrą kondycję drzewka, podlewając je lub umieszczając na specjalnej podstawce.
Co zrobić z rozbitą bombką?
Trudno nam wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez kolorowych ozdób choinkowych, wśród których niewątpliwy prym wiodą bombki wykonane zazwyczaj z bardzo cienkiego szkła lub z plastiku.
Te ostatnie, stając się odpadem, możemy wrzucić do żółtego pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych. Natomiast zużyte szklane bombki umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane, gdyż wbrew pozorom szkło, z którego wykonuje się te ozdoby choinkowe nie nadaje się do recyklingu.
Gdy zepsują się lampki na choinkę…
Gdy mowa o ozdobach choinkowych, nie sposób pominąć również lampek, które stanowią nieodłączny element naszego drzewka. Do wyboru mamy oświetlenie choinkowe o różnym kształcie, barwie oraz rodzaju źródła światła (LED, żarówki tradycyjne).
Energooszczędną opcją jest wybór oświetlenia z diodami LED, które nie tylko zużywają mniej energii, ale także dłużej świecą i nie nagrzewają się do wysokich temperatur, zapobiegając tym samym ewentualnym pożarom.
Niezależnie jednak od zastosowanej technologii, lampki choinkowe nie mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci. Jako odpad traktowane są jako zużyty sprzęt elektryczny, wymagający specjalnego zagospodarowania. Chcąc pozbyć się zużytych lampek choinkowych możemy:
- oddać je do punktów zbiórki elektroodpadów,
- zostawić w sklepie przy zakupie nowych lampek choinkowych,
- oddać w sklepie o powierzchni sprzedaży co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu dla gospodarstw domowych,
- zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Więcej porad na temat Świąt Bożego Narodzenia bez nadmiernej ilości odpadów oraz zasad ich pozbywania się w kolejnym artykule.
Źródło:
- Czy choinka świąteczna może być ekologiczna? https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/czy-choinka-swiateczna-moze-byc-ekologiczna (dostęp: 12.12.2024 r.).
- Moch B., Chcesz pozbyć się choinki? Możesz to zrobić na kilka sposobów, https://www.wroclaw.pl/zielony-wroclaw/swiateczne-odpady-gdzie-wyrzucac (dostęp: 12.12.2024 r.).
- Lampki choinkowe: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania! https://www.leroymerlin.pl/porady/swiateczne-miasteczko/lampki-choinkowe-poznaj-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania.html (dostęp: 12.12.2024 r.).
- Gdzie wyrzucać lampki choinkowe? https://smieci.eu/gdzie-wyrzucac-lampki-choinkowe/ (dostęp: 12.12.2024 r.).